MUGAV MAJA OÜ

t e l l i m u s m ö ö b e l

28 märts
 
rusest Otsi
Mööbli hooldamine
printMööbli hooldamine

Järgides mõningaid lihtsaid praktilisi nõuandeid, suudate Te säilitada oma mööbli kõik elemendid alati parimas seisukorras.

 

Mööblit tuleb kasutada vastavalt ettenähtud sihtotstarbele. Mööblit hoida ja kasutada kuivades köetavates ruumides, kus õhutemperatuur ei lange alla +10°C ja suhteline niiskus on 40-60%. Mööbliesemete riiuleid ja laekaid ei tohi üle koormata raskete esemetega, ustele ei ole lubatud kinnitada ega riputada lisakoormusi. Vältimaks kappide uste hingede ja laegaste deformeerumist, tuleks mööbliesemete uksed ja laekad hoida suletuna. Mööblile ei tohi asetada kuumi esemeid ilma kuumaaluseta. Hoidke mööblipindu alati täielikult kuivana.

 

Mööblilt on soovitav tolmu pühkida: lakitud, värvitud või naturaalpuidust pindadelt kuiva pehme riidest lapiga; dekoratiivplastiku, melamiin-, või laminaatkattega kaetud pindadelt niiske lapiga. Mööbli puhastamiseks ei lubata kasutada lahustavaid, pleegitavaid ja abrasiivseid aineid sisaldavaid pastasid ega vedelikke, millised ei ole ette nähtud mööbli hooldamiseks. Määrdunud pindade puhastamiseks ja värskendamiseks on soovitav kasutada müügilolevaid mööblihooldusvahendeid, järgides nende pakendil toodud eriotstarvet ja kasutamisjuhist. Mööbli määrdunud pindu, samuti klaase ning manuseid võib spetsiaalsete vahendite puudumisel hooldada (puhastada) ka neutraalse pesuvahendi seebilahuse väikese kogusega (näiteks, 2% pesuvahendit, 98% vett). Peale puhastamist peab hoolikalt kuivatama mööbli kõik osad, milliseid puhastati. Soovitatakse pöörata tähelepanu ventileeritavatele osadele, tippudele ja ühenduskohtadele. Tähelepanu! Ärge kasutage puhastamisel lappe, švamme, kindaid, mis on immutatud produktidega, milliste kontakt puhastatavate materjalidega on lubamatu. Kõik plekid on õigem kohe eemaldada, et need ei jõuaks kuivada ega sisse imbuda.

 

Kui mööbli seotistes, kus on kasutatud tõmmitsaid, polte või kruvisid ilmnevad lõtkud, tuleb neid aeg-ajalt pingutada.

 

Vältige päikesekiirte otsest sattumist mööblile. Pikaajaline otsene päikesekiirte toime üksikutele aladele võib põhjustada nende mööblielementide värvierinevuse. Seda erinevust, mis aja jooksul muutub vähem märgatavaks, ei saa lugeda mööblieseme madala kvaliteedi tunnuseks.

 

MÖÖBLI ERINEVATE OSADE HOOLDAMINE

 

MDF uksed

Uksed on ette nähtud mööblile, mis paigaldatakse siseruumidesse, kus ei esine suuri temperatuurikõikumisi ning suhteline õhuniiskus on alla 80%. Jälgige, et uksed ei satuks suurte temperatuurimuutustega keskkonda. Ärge paigutage küttekehi (pliit, keeduplaat, röster jms) uste lähedusse. Jälgige, et uksed ei puutuks kokku kuuma õhuga (üle 80 °C). Ärge kasutage uste puhastamiseks abrasiivseid puhastusvahendeid ega lahusteid. Pidage meeles, et kõik lakiga kaetud pinnad võivad aja jooksul muuta värvi mitte ainult sõltuvalt klimaatilistest tingimustest, hooldamise iseloomust, vaid kõige tähtsam – sõltuvalt valguse mõju astmest. Soovitatakse puhastamiseks kasutada valdavalt kuiva pehmet riiet või seemisnahka koos spetsiaalselt selleks ettenähtud puhastusvahenditega. Vältimaks jäävate plekkide teket eemaldada uksele sattunud mustus (kohv, vein jne) kohe. Kategooriliselt on lubamatu kõvade puhastusseadiste kasutamine (kraabitsad, plastik- või metallkiudšvammid)!

 

Täispuidust, raam- ja spoonitud uksed

Uksed on ette nähtud mööblile, mis paigaldatakse ruumidesse, kus temperatuur jääb vahemikku +5….+24 C° ning suhteline õhuniiskus on 25….70% (vastavalt Eesti Tervisekaitse inspektsiooni nõuetele on eluruumi sobivaim õhuniiskus 40….60%). Tuleb pidada meeles, et kõik mööbli puitpinnad võivad aja jooksul muuta välisilmet mitte ainult sõltuvalt klimaatilistest tingimustest, vaid ka sõltuvalt sellest, kuidas omanik on neid hooldanud. Ärge paigutage küttekehi (pliit, keeduplaat, röster jms) uste lähedusse. Kuum õhk võib põhjustada uste kuivamist ja deformeerumist. Jälgige, et uksed ei puutuks kokku kuuma õhuga (üle 80 C°).

 

Peale üldiste hooldustingimuste soovitatakse puhastamiseks kasutada valdavalt niisutatud ning hästi kuivaks väänatud pehmet riiet või seemisnahka. Puhastamise lõpul alati hoolikalt kuivatage niisutatud osad. Heaks alternatiiviks on mööbli süstemaatiline kuivpuhastus tolmuimeja abil, mille otsikuks on pehme hari. Vältimaks veekahjustuste ja jäävate plekkide teket eemaldada uksele sattunud mustus koheselt. Soovitatakse kasutada puidu poleerimisvedelikke. Seejuures mööbli poleerimiseks ei tohi kasutada muid poleerimisvedelikke, mis on vastunäidustatud kontaktide osas toiduainetega – tutvuge tähelepanelikult instruktsiooniga! Naturaalsete lakitud uste värskendamiseks võib kasutada ka naturaalset linaõli. Kategooriliselt on lubamatu kõvade puhastusseadiste kasutamine (kraabitsad, plastik-või metallkiudšvammid)!

 

Melamiin

Vältige kapiriiulite ja laegaste ülekoormamist raskete esemetega. Kõik raskused kappide sees peab paigutama selliselt, et saavutada koormuse ühtlast jaotumist kogu olemasolevale pinnale ning tagada libisevate osade tasakaal. Riiulitel soovitame paigaldada printsiibil: raskemad – äärtele (tugidele) lähemale, kergemad – keskele. Kõrgeid elemente (kolonne, mitmekorruselisi kappe jms) soovitatakse koormata alumistes sektsioonides nende elementide püsivuse tagamiseks.

 

Hoolduseks kasutada pehmet, niisket lappi. Vajadusel kasuta koduses majapidamises enamlevinud mitteabrassiivseid puhastusvahendeid. Vältimaks veekahjustuste ja jäävate plekkide teket eemaldada karkassile sattunud mustus koheselt.

 

Töötasapinnad

Kõrgsurvelaminaadiga kaetud tasapinnad ei vaja tänu oma tihedale pealispinnale mingit erilist hooldust, kuid siiski tuleb neid regulaarselt puhastada. Liitekohtadele lisatud silikoon on vajalik niiskuse tõkestamiseks. Kahjustuste ärahoidmiseks vältida pikaajalist kokkupuudet veega liite- ja lõikekohtadel, kanditud kohtade ümbruses. Kõrgeim lubatud temperatuur hetkeliseks puuteks tööpinnaga on 180 C°. Kuumade esemete asetamiseks tööpinnale kasutada spetsiaalseid aluseid. Lõikamiseks kasutada lõikelauda.

 

Selliste määrivate asjade puhul nagu huulepulk, kingapuhastusvahend, põrandapoleerimisvahend, veri, bakteroloogiline reostus, värvid, õlid, lahustid, lakid, liim, kleepuvad ained jms. võib kasutada selliseid orgaanilisi puhastusaineid nagu atsetoon, bensiin, piiritus jne. Kahe komponendiga lakid, kleepuvad ained ja sünteetiline vaik tuleb eemaldada kohe, kui laminaat on nendega määrdunud, sest nad on eemaldatavad ainult enne kuivamist! Puhastada tuleb vett ja orgaanilisi puhastusvahendeid kasutades. Silikooni, pitsativärvi või mööblipoleerimisvahendit saab puhastada silikoonieemaldajaga.

 

Uksehinged

Käepidemed ja uksehinged ei ole mõeldud lisaraskuste kandmiseks. Vajadusel niisketes kohtades soovitatav õlitamine. Peale paigaldust võib uks vajada järel-reguleerimist.

 

Metallpinnad (kaasa arvatud lakiga kaetud)

Ei soovitata kasutada abrasiiv-või korrosioonomadustega vahendeid, samuti metallkiududest või laastmaterjalist švamme. Peale puhastamist efektse läike pinnale annab selle poleerimine pehme kuiva riidega.

 

Keraamilised pinnad

Eelkõige peab meeles pidama, et keraamika (fajanss, portselan) on habras materjal: ärge vedage mööda pindu ning ärge lööge neid raskete kõvade esemetega. Peale üldisi hooldustingimusi (vt ülaltoodut) soovitatakse rasva eemaldamise vajadusel kasutada denatureeritud piirituse vesilahust. Võimalik puhastada kasutades aknapuhastusvahendit.

 

Klaaspinnad

Eelkõige pidage meeles, et klaaspinnad on haprad ning võivad puruneda löögi tagajärjel. Ärge vedage esemeid mööda pindu ning ärge lööge tasapinda raskete kõvade esemetega. Kasutage puhastamiseks spetsiaalseid klaasivahendeid. Ei tasu kasutada abrasiivsete omadustega vahendeid, samuti metallkiududest või laastumaterjalist švamme.

Mugav Maja OÜ
Järveküla tee 32/3, Kohtla-Järve
Telefon: 55 44 292
E-mail: info@mugavmaja.eu
Bugwin